10 položiek s citlivými údajmi uložené vo vašom telefóne

Váš smartphone je mini počítač, naplnený všetkými kontaktami, ktoré potrebujete, s prístupom ku všetkým vašim on-line účtom a je prepojený s každým, koho poznáte. Je to úžasné – až do momentu, keď sa váš telefón stratí alebo, ešte horšie, bude ukradnutý. V tom prípade sú všetky vaše cenné informácie mimo váš dosah a môžu byť v rukách niekoho iného.

Tu je prehľad desiatich citlivých druhov údajov a informácií, ktoré máte vo vašom telefóne:

1. História v prehliadači

Každá stránka, ktorú navštívite on-line, je zaznamenaná v histórii internetového prehliadača. V prípade, ak by sa dostala do nesprávnych rúk, mohlo by to umožniť ľuďom, aby videli súkromné ​​údaje o sociálnych profiloch, ktoré by ste radšej nezdieľali alebo prístup na servery, ktoré uchovávajú informácie o vašich platbách.

2. Vaša domáca adresa

Detaily vašej fyzickej adresy v kombinácii s kľúčovými informáciami, ako je váš dátum narodenia a celé meno je možné použiť na krádež identity. Vyzbrojení súkromnými informáciami môžu podvodníci uzatvárať pôžičky a získať úver na vaše meno.

3. E-mailová adresa

Vaše e-mailové adresy sú cenné z mnohých dôvodov. Telefón by mohol poskytnúť ostatným prístup k e-mailovému účtu a možnosť odosielať správy, ktoré sa zdajú byť od vás. Unesený e-mailový účet môže byť použitý na zasielanie spamu do celého adresára.

4. Prijímatelia v emailoch

S prístupom k vašej e-mailovej schránke získajú prístup ku všetkým prijímateľom vašich e-mailov a tiež emailom potvrdení objednávok. Aj keď sú zvyčajne vaše platobné údaje skryté, vaše údaje by mohli pomôcť dostať sa do on-line účtov v e-shopoch.

5. Údaje o polohe

Niektoré aplikácie sledujú kde ste a informácie o tom si ukladajaú. Google Plus, napríklad, môže posielať informácie o vašej polohe k vašim účtom v Google. Lokalizačné údaje môžu byť použité na sledovanie vašej polohy a k vybudovaniu profilu vašich pohybov. Ak máte nejaké obavy zo zdielania pohybu svojej histórie, skontrolujte nastavenie svojho smartfónu.

6. Rodinné fotky

Telefón automaticky ukladá každú fotografiu, ktorú spravíte. Ak výslovne nezačnete  mazať jednotlivé snímky, budú stále tam. Mohli by vás nie len strápniť, ale mohli by tiež pomôcť zlodejom ukradnúť vašu identitu online.

7. Sociálne média

Máte vo svojom teleféne aplikácie sociálnych médií? Trvalé prihlásenie je pohodlné, ale každý, kto získa prístup k vášmu zariadeniu bude mať tiež prístup k vašim súkromným správam – či už na Twitteri, Facebooku alebo dokonca Snapchat. To nie je dobré.

8. Cloud úložisko

Nástroje ako Google Drive, Dropbox a iCloud umožňujú jednoduchý spôsob ako uschovávať akékoľvek dokumenty a pristupovať k nim pomocou rôznych platforiem. Sú tam, či už ste na svojom počítači alebo mobilnom telefóne. To ale môže byť paradoxne nevýhoda, ak váš telefón zmizne.

9. Online platobné služby

Vybavenie telefónu on-line platobnými službami vám pomôže ľahko a pohodlne previesť peniaze priateľom, vykonávať online platby a prijímať prevody hotovosti. Ak je váš telefón v ohrození, môžu to robiť ostatní ľudia s vašim účtom tiež.

10. Bankové aplikácie

Zvyčajne, keď ich máte vo svojom telefóne nainštalované, vyžadujú bankové aplikácie, aby ste zadali PIN pre prístup k svojim účtom. Číslo je v skutočnosti pomerne slabá forma zabezpečenia. Uistite sa, že ho nemáte niekde napísané a nemáte ani kópiu vo vašom telefóne!

To je dosť veľa osobných údajov! Chrániť sa môžete pomocou aplikácií tretích strán, ako je ESET Mobile Security pre Android, ktorá beží na Androide. Môžete použiť lokalizačné nástroje služby, pre potvrdenie straty vášho ​​telefónu, a potom z pohodlia ľubovoľného webového prehliadača vymazať všetky údaje zo zariadenia. Vaše údaje už nikdy nemusia byť ohrozené.

Pridaj komentár