Odkedy patrí deťom mobil do ruky

Slovenská bezpečnostná spoločnosť ESET sa pýtala rodičov vo viacerých krajinách, ako sa stavajú k technike používanej ich malými deťmi. Rozdiely v názoroch boli v niektorých prípadoch značné.

Považujete sa pri výchove svojich malých detí skôr za prísnejšieho alebo za otvorenejšieho rodiča? Téma technológií, zdá sa, rodičov v rôznych krajinách totiž rozdeľuje. Z prieskumu bezpečnostnej spoločnosti ESET napríklad vyplýva, že rodičia v Rusku sú pri prvých kontaktoch ich detí s technológiami najopatrnejší. Takmer žiaden chlapec a ani dievča pred oslavou svojich piatych narodenín v Rusku nemá vlastný mobilný telefón a ani nemôžu používať internet bez dozoru rodiča.

Ihrisko alebo InternetPríliš skoro alebo bez dozoru „Tento stav je odlišný od iných západných krajín, kde má značný počet detí prístup k technológiám ešte pred týmto vekovým míľnikom. Internet bez rodičovského dozoru používa šesť percent britských, osem percent nemeckých a desať percent amerických detí ešte pred vekom piatich rokov,“ opisuje výsledky prieskumu Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

Ruskí rodičia sú podľa prieskumu zároveň voči technológiám najodťažitejší, prípadne spomínajú na „staré dobré časy“, kedy sa deti hrali vonku s loptou alebo navštevovali prírodu. Až 96,6 percenta ruských respondentov súhlasí (26 percent) alebo silno súhlasí (70,6 percenta) s tvrdením, že „deti v súčasnosti používajú technológie a internet v príliš nízkom veku“. Len niečo vyše troch percent si myslí, že opak je pravdou. Naproti tomu Nemci z prieskumu vyšli ako rodičia s najvyšším zapálením pre technológie. S tvrdením o príliš skorom používaní internetu súhlasilo 65,3 percenta opýtaných.

Deti odporúčania nedodržiavajú

Paradoxom je, že ruské deti nedostatok prístupu k technológiám a internetu vo veľmi nízkom veku rýchlo dobiehajú. Väčšina rodičov v Nemecku, Británii a Spojených štátoch priznala, že ich deti majú účet na sociálnych sieťach ešte pred dovŕšením jedenástich rokov. V Rusku je však priemerný vek založenia účtu na sociálnych sieťach len osem rokov a sedem mesiacov. Je to zvláštne hlavne pri ohľade na oficiálny vek, v ktorom sociálne siete dovoľujú založiť si konto na sociálnej sieti. Pri Facebooku a Twitteri je to 13 rokov, pri známej ruskej sociálnej sieti VKontakte je to až 18 rokov. Prieskum ESETu tiež naznačuje, že britskí rodičia sú pri ochrane svojich detí v kyberpriestore technicky najzdatnejší. Takmer tri štvrtiny z nich používajú nástroj na monitorovanie aktivity detí na internete, akým je napríklad aplikácia ESET Parental Control alebo blokovanie prístupu k nevhodným stránkam, ktoré automaticky obsahuje bezpečnostný softvér ESET Smart Security.

Myslite aj na školu

Pri používaní internetu odporúča ESET rodičom, aby deti zoznamovali s internetom a jeho zákutiami postupne a spolu. Je vhodné vysvetľovať im, že nie všetko, čo je na internete, musí byť automaticky pravda a že nie každý človek na ktorejkoľvek sociálnej sieti je preňho vhodným kamarátom. Pri výchove detí by sa napríklad rodičia mali v škole informovať, čo všetko pre zdravé zoznamovanie detí so svetom technológií robia priamo pedagógovia počas vyučovacích hodín. Z prístupu niektorých škôl alebo pedagógov môžu byť príjemne prekvapení.

Pridaj komentár