Tak ako sa chrániť?

Na koniec, jediným dôvodom prečo je ťažké odmietnuť hrozbu mobilného malwaru je skutočnosť, že používateľ je a vždy bol slabým článkom v bezpečnostnom reťazci. OS Android v tom nie je sám. Každá platforma, mobilné či stolné zariadenie, má rovnaký problém. Nezáleží na tom, či je vaša záhrada ohradená múrom alebo otvorená. Ak používateľ klikne na tlačidlo nainštalovať, je po všetkom. To je dôvod, prečo je tak dôležité naučiť sa zistiť, či je aplikácia pre OS Android malwarom ešte pred inštaláciou.

ochrana-android

Zapnite svoje “senzory“ na ochranu proti hlúpostiam a pozrite sa na recenzie aplikácií v google obchode. Recenzie sú často ukazovatele kvality. Ale berte ich ako celok a rýchlo zistíte, či aplikácia robí to, čo má. Podobne dávajte pozor na oprávnenia, ktoré aplikácie vyžadujú ešte pred samotnou inštaláciou. Nepreklikávajte sa cez to. Opýtajte sa sami seba, či sú žiadosti o prístup primerané funkciám ktoré aplikácia poskytuje. Pozrite si ďaľšie aplikácie vývojára a pohľadajte na webe na ne recenzie z dôveryhodných zdrojov. V najhoršom prípade skúste aplikáciu otestovať na staršom telefóne skôr, ako ju nainštalujete do zariadenia, ktoré bežne používate a máte v ňom všetky svoje údaje.

A na koniec, seriózne zvážte inštaláciu mobilnej antivírusovej aplikácie. Bývaly doby, kedy bolo ťažké nejaký odporučiť, ale aj tie najbežnejšie ponúkajú ďalšie funkcie, ktoré sú užitočné. Ako dodatok k aktívnemu skenovaniu, najlepšie nástroje taktiež blokujú známy malware z tretích zdrojov (užitočná ďalšia vrstva ochrany pre tých z nás, ktorí si sťahujú aplikácie nie len z obchodu Google Play). Pomôžu vám nájsť alebo na diaľku vymazať stratené zariadenie. Môžu automaticky zálohovať vaše údaje a mnoho iného. Takisto sú dávno preč dni, kedy antivírus pre OS Android znamenal pomalý telefón a umierajúcu batériu. Najlepšie aplikácie vás alebo váš telefón nespomalia vôbec.

Debata o mobilnej bezpečnosti je práve teraz približne na rovnakom mieste ako debaty týkajúce sa PC. Je len spravodlivé zdôrazniť, že mobilná hrozba bola prehnaná a je tiež potrebné pripomenúť, že drvivá väčšina používateľov OS Android, ktorí inštalujú svoje aplikácie zo známych, bezpečných zdrojov, sa nikdy nestretnú s malwarom.

Rovnako ako pri PC, prvou líniou obrany inteligentného používateľa sú zdravý rozum a správne návyky v oblasti sťahovania a inštalácie aplikácií. Okrem toho by ste mali zvážiť dobrú bezpečnostnú aplikáciu na pokrytie všetkého ostatného. Hlavne skenovania malwaru kedykoľvek budete potrebovať a využívať tiež balíčky funkcií a ochrany, ktoré aplikácia ponúka.

Pridaj komentár