Vírus šifruje dáta na mobile, za fotografie žiada výkupné

Na vzrastajúci počet hrozieb útočiacich na používateľov mobilných telefónov a tabletov upozorňuje antivírusová spoločnosť ESET už niekoľko rokov. Posledných niekoľko týždňov však ukázalo, že tieto hrozby neobchádzajú ani Slovensko.

V druhej polovici mája upozornili svojich zákazníkov traja hlavní slovenskí operátori na škodlivé esemesky, ktoré sa začali šíriť medzi slovenskými používateľmi mobilných zariadení s operačným systémom Android. Obsahom SMS bola správa v azbuke v znení „je toto tvoja fotka?“ s linkom na škodlivý kód. Zvedaví príjemcovia správy si po otvorení linku infikovali telefón alebo tablet škodlivým kódom. Nakazený telefón následne zaslal túto istú SMS na veľký počet kontaktov uložených v tomto telefóne.

sms vykupne

SMS trójsky kód sa zameriaval na sledovanie prichádzajúcich SMS správ, v ktorých vyhľadával informácie o používateľovom zostatku na účte. Minulý rok sa šíril po rusky hovoriacich krajinách a podľa odhadu spoločnosti ESET tento škodlivý kód nie je zameraný na používateľov zo Slovenska a dostal sa sem skôr náhodne, nie úmyselne.

Za údaje pýta výkupné

Tento mesiac zase ESET analyzoval úplne prvý škodlivý kód, ktorý na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android šifruje súbory na pamäťových kartách a za ich odblokovanie požaduje výkupné. Takéto hrozby majú všeobecný názov Filecoder.

Hrozba vyhľadá na SD karte dokumenty, fotografie a nahrávky a zašifruje ich. Na infikovanom zariadení zobrazí varovanie v ruštine, ktoré majiteľovi smartfónu alebo tabletu tvrdí, že je zablokované z dôvodu „distribúcie detskej pornografie, zoofílie a iných perverzností“. Ako výkupné má používateľ zaplatiť 260 ukrajinských hrivien (zhruba 16 eur) cez službu MoneyXy. Týmto spôsobom obeť nemôže vystopovať, kto je útočníkom a komu zasiela výkupné.

Hláška obeť ironicky upozorní, aby si z transakcie nezabudol uchovať bloček. Infikované zariadenie má byť odblokované do 24 hodín. V prípade ignorovania výzvy majú byť všetky údaje z mobilného zariadenia vymazané.

Pridaj komentár