Verejné WI-FI hotspoty – surfujte bezpečne

Free Wifi InternetPočet bezplatných Wi-Fi hotspotov neustále narastá. Je to užitočné, ak ste vonku a s tabletom alebo notebookom si potrebujete skontrolovať e-maily alebo urobiť trochu práce. Je to ale výhodné aj pre hackerov, dátovým čmuchalom a zlodejom identity… Na verejnej Wi-Fi je pre nich ľahké zachytiť všetko, čo odosielate a prijímate z vášho mobilného zariadenia.

Najväčším problémom je, že veľa verejných hotspotov sa neobťažuje so šifrovaním dát. Na vašom Wi-Fi routery doma máte pravdepodobne múdro nastavené heslo, aby zastavilo vašich susedov alebo tzv. “drive-by” pijavice pred parazitovaním na vašom internetovom pripojení. Toto heslovanie má však aj inú funkciu – zašifruje prístup k internetu pre všetky pripojené prístroje.

Keď sa kaviarne, galérie a obchodné centrá rozhodli zrušiť ochranu svojho Wi-Fi internetového pripojenia, poskytli bezplatné nešifrované pripojenie pre všetkých. Vaše e-maily, heslá, údaje o kreditnej karte – všetko, čo ste poslali prostredníctvom takejto siete je zraniteľné. Hackeri to môžu využiť hneď niekoľkými spôsobmi – od používania paketového snifferu na zachytenie komunikácie v takejto sieti až po podvody, kde zlodeji založia vlastné bezplatné internetové Wi-Fi pripojenie a nalákajú vás na jeho používanie.

Ako sa chrániť?

verejne-wifi
Najlepším riešením je nikdy nepoužívať nešifrované Wi-Fi pripojenia. To môže zahŕňať aj platené hotspoty. Tieto služby síce vyžadujú zadanie hesla, ale šifrovanie sa deje len na úrovni prehliadača – vaše pripojenie je nekódované a zraniteľné. Môžete použiť vlastné Wi-Fi pripojenie k internetu tým, že použijete mobilné širokopásmové zariadenie alebo prepojíte tablet alebo notebook s telefónom. To vám umožní prístup k vašej vlastnej súkromnej sieti – ktorú by bez hesla nikto iný nemal byť schopný používať.

Ďalšou možnosťou je použiť VPN alebo Virtuálnu Privátnu Sieť. Ak ste obchodný používateľ, je pravdepodobné, že vaša organizácia už takú má. Informujte sa u svojho IT oddelenia o konfigurácii vášho notebooku alebo tabletu, aby ste mohli využívať firemnú VPN. Takto aj pri použití otvorenej Wi-Fi siete budú všetky vaše dáta smerované cez VPN server vášho zamestnávateľa so silným šifrovaním.

Pridaj komentár